Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem
św. Wawrzyńca we Wrocisławicach

Jest takie miejsce ...

Jest takie miejsce ...

Przejeżdżając przez Dolny Śląsk można w wielu wsiach i miasteczkach zobaczyć dwa kościoły. Niestety, jeden z nich jest najczęściej w stanie ruiny. Są takich kościołów setki. Wojenna zawierucha, a potem wyjazd ewangelików spowodował, że z dwóch świątyń dziś użytkowana jest jedna, najczęściej ta, która w 1945 r. była w lepszym stanie. Jest jednak takie miejsce, gdzie wbrew historii, do dziś w maleńkiej wiosce oba kościoły „żyją”. Przed siedmiu laty katolicki proboszcz z Bukówka k/Środy Śląskiej, ks. Józef Meller postanowił uratować ewangelicką świątynię.
 
Przy pomocy dawnych mieszkańców Bukówka - ewangelików oraz nakładem pracy obecnych mieszkańców wsi - niezależnie od wyznania, kościół wyremontowano i rekonsekrowano w grudniu 2000 r. jako „świątynię ekumeniczną” w obecności ówczesnego Biskupa Kościoła bp. Jana Szarka, ówczesnego metropolity wrocławskiego, kardynała Gulbinowicza i abp. Jeremiasza z Kościoła Prawosławnego.
 
Do dziś każdego roku w czerwcu przy okazji Dni Bukówka oraz w styczniu przy okazji Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan odbywają się w dawnym ewangelickim kościele ekumeniczne nabożeństwa.
 
W tym roku Kościół Ewangelicki reprezentował ks. Tomasz Stawiak z niedalekiego Jawora. W nabożeństwie wziął udział zespół Capella Ecumenica, na co dzień działający w ewangelickiej Parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.
 
Po nabożeństwie tradycyjnie odbył się piknik na stadionie i mecz piłkarski „kawalerowie” kontra „żonaci”. Żonatych do pierwszego historycznego zwycięstwa 5:3 poprowadził strzelec 3 goli ks. Tomasz Stawiak.
 
Dla wszystkich uczestników spotkań ekumenicznych w Bukówku wielkim przeżyciem jest panująca tam niezwykła atmosfera szacunku i otwartości.